
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 600 mA |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Switching Frequency | 1.2 MHz |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Output Type | Fixed |
| Topology | Buck |
| Quiescent Current | 15 µA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Function | Step-Down |
Stock: 117
Distributors
pcbx
Unit Price$1.16189
Ext.Price$1.16189
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.16189 | $1.16189 |
| 10 | $0.96509 | $9.65090 |
| 25 | $0.88476 | $22.11900 |
| 50 | $0.81112 | $40.55600 |
| 100 | $0.74360 | $74.36000 |
| 300 | $0.71562 | $214.68600 |
| 500 | $0.68870 | $344.35000 |
| 1000 | $0.66348 | $663.48000 |
